FORGOT YOUR DETAILS?

All On Four İmplant

All On Four İmplant

Son yıllarda; ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmeye başlamasıyla birlikte toplumda bu konudaki hassasiyet artış gösterdi. Birey yaşam kalitesinin yanı sıra estetik duruşunu da olumlu yönde etkileyen protez ve implant çalışmaları, tedavilerde belirleyici rol oynar hale geldi. Bu anlamda kolay ve etkili yeni nesil yöntemlerden olan all on four implant tedavisi, hasta memnuniyetini artıran ve hızlı uygulanan bir yöntem olarak öne çıkmaya başladı.

All On Four İmplant Nedir?

All on four implant tekniği, dörtlü implant olarak da bilinen ve çeşitli sebeplerden dolayı dişlerini kaybetmiş olan hastalara uygulanan toplu bir implant uygulamasıdır. Klasik implant yönteminde ağız içi diş eksiklikleri giderilir ve kişiye kaybettiği yeme, çiğneme, konuşma fonksiyonlarının geri kazandırılması amaçlanır. Ancak ağzında hiç diş bulunmayan kişiler için implant uygulamaları hem uzun sürede tamamlanır hem de yüksek maliyetli olur. Dörtlü implant tekniği ise, özellikle hiç dişi olmayan hastaların tek ve bütüncül bir operasyon ile sağlıklı dişlere sahip olmasını mümkün kılar.

All On Four İmplant Avantajları Nelerdir?

Tek ve hızlı bir uygulama ile hastalara ihtiyaç duydukları dişleri kazandıran all on four implant tekniği pek çok açıdan geleneksel implant uygulamalarına göre avantajlıdır.

  • All on four tekniğinin en önemli avantajı, hiç dişi olmayan hastalara aynı gün içinde ve tek bir operasyon ile sabit diş protezi sağlamasıdır. Bu sayede doğal görünüm, estetik görünüş ve ideal ağız işlevi kazanmak için kısa bir tedavi yeterli olur.
  • Klasik implant yöntemlerine göre çok daha ekonomiktir. Kemik ilavesi ve sinüs yükseltme gibi ek cerrahi yöntemler gerektirmeden kolay ve hızlı şekilde tamamlanır.
  • Tedavide kullanılan implant sayısı geleneksel yöntemlere göre daha azdır.
  • İşlem sonrası yaşam kalitesindeki artış yüksek, iyileşme süresi ise kısadır.
  • Özellikle dişsiz çene için uygulanan klasik implant teknikleri daha uzun süre ve maliyet gerektirirken, all on four ile tek seansta hızlı ve ucuz bir iyileşme gözlenir.
  • Temizlik ve bakım bakımından diğer implantlara göre daha avantajlıdır.

All On Four İmplant Nasıl Yapılır?

Klasik implantların çok daha gelişmiş versiyonu olan all on four tekniğinde, her eksik diş için tek bir implant kullanılmaz. Aksine üstte ve altta 4’lü ana çapalar kullanılır ve bu çapa implantların üzerine protez eklenir. Bu nedenle uygulama hem daha az malzeme gerektirdiğinden ekonomik olur, hem de kısa sürede tamamlanır. Uygulama ise implant ameliyatı olmaya ve anestezi almaya engel durumu olmayan herkes tarafından tercih edilebilir. İşlem öncesinde hastanın detaylı klinik ve radyolojik muayenelerini yaptırmış olması gerekir. Bu süreçte ek olarak bilgisayarlı tomografi (BT) ölçümleri yapılır ve hastaya özel bir program oluşturulur.

Her hastanın ihtiyacı farklı olacağından tedavi süreci de farklılaşır ancak genel olarak 2 aşamada tamamlanır. Genellikle lokal anestezinin yeterli olduğu bu işlemde, hastanın diş hekimi korkusu olmasıyla birlikte sedasyon veya genel anestezi de tercih edilebilir. Operasyonun ilk aşamasında hastaya 4’lü dental implant yerleştirilir ve aynı gün içinde geçici diş protezleri dental implant üzerine sabitlenir. Bu uygulamadan 3 ay sonra ise kalıcı diş protezleri takılır ve süreç tamamlanır.

Klasik implant uygulamaları ile all on four tekniği arasındaki en önemli fark; protezlerin ağız içinde konumlandırılma şekilleridir. Geleneksel yöntemle tamamen dişsiz çenede kayıp dişleri geri getirmek için 8 veya 10 implant kullanılır, bu yeni teknikte ise 4 implant yeterli olur. Öndeki 2 implant 90 derecelik, arkadakiler ise 45 derecelik açıyla yerleştirilir. Daha sonra bu implantlar üzerinde köprü veya kron uygulamalarından biri yapılır. Bu sayede hastanın en kısa sürede en sağlıklı dişlere sahip olması sağlanır, ayrıca bu yöntem ile cerrahi operasyon gerekmeden mevcut ağız içi işlev kayıpları giderilebilir ve bireyin yaşam kalitesi artırılır.

Tedavi Sonrası Süreç Nasıldır?

All on four tekniği hızlı, kolay ve basit bir uygulama olduğundan tedavi sonraki süreçte de kişiye pek çok açıdan avantaj sağlar. İşlemden sonra bölgede bir miktar ağrı ve sızı olması normalken bu şikayetler basit ağrı kesici ilaçların kullanımı ile geçer. Birkaç gün içinde iyileşme hızlanır ve ağrı şikayeti neredeyse tamamen ortadan kaybolur. Bu süre boyunca hasta normal yaşam alışkanlıklarına geri dönebilir fakat beslenmenin en azından kalıcı protezler takılana kadar doktorun önerdiği şekilde olması gerekir. Diş hekimi önerilerinin dinlendiği ve hijyeninin önemsendiği durumlarda implant ömrü çok daha uzun olur. Bu nedenle implant uygulamalarında iyi bir hekim seçimi ile hekim tavsiyelerinin dikkate alınması oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP