FORGOT YOUR DETAILS?

Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları

Dişlerin çevre dokuları ve bu dokulardaki sorunlar ile ilgilenen bilim dalı “periodontoloji” olarak adlandırılır. Dişlerin çevresindeki diş etlerinde oluşan iltihabi rahatsızlıklar ise “periodontal hastalıklar” olarak bilinir. Komple bir ağız sağlığı için dişlerin temelini oluşturan diş etlerinin hijyeni oldukça önemlidir. Diş etlerinde ortaya çıkan hastalıkların ciddiye alınmaması halinde hem ağız içi genel konfor hem de diş sağlığı risk altına girebilir ve istenmeyen diş kayıpları oluşabilir. Bu nedenle diş eti hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi ve erken evrede önlenmesi gerekir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, dişlerin çevresindeki dokularda oluşan enfeksiyonel durumlardır ve her yaştan insanda gözlenebilir. Herhangi bir diş çürüğü olmasa bile ortaya çıkabilen diş eti rahatsızlıkları, genellikle ağız bakım ve hijyenine gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklanır. Tedavi edilmemesi halinde ise ağız kokusu, diş eti kanaması ve hatta diş kaybı gibi sorunlar doğurabilir. Çoğunlukla ağrısız ilerleyen diş eti problemleri pek çok farklı şekilde gelişebilir:

Gingivitis

Diş etinin enfeksiyondan etkilendiği rahatsızlıklardır. Diş etlerinde kanamalı kızarıklıklar veya şişlikler oluşur, kimi zaman ağız kokusu hissedilir. Tedavi edilmeyen gingivitis zaman içinde ilerleyerek periodontitise dönüşebilir.

Periodontitis

Diş eti çekilmesi olarak da bilinen periodontitis, diş etlerinin yanı sıra çene kemiği ile periodontal liflerin de etkilendiği ileri seviyeli bir diş eti problemidir. Bu tür vakalarda diş ve diş eti arasında “periodontal cep” adı verilen ve bakterilerin kolaylıkla yerleşmesi için uygun olan boşluklar oluşur. Cep oluşumuyla birlikte hastalığın ilerleyişi hızlanır ve destek dokulardaki kayıplar artar. Sonuç olarak dişler sallanmaya başlayarak güçsüzleşir, daha ileri evrelerde dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Apse

Gingival ve periodontal apse şeklinde gelişebilen diğer diş eti hastalıkları ağız içi konforu zedeler ve yeme-içme, konuşma gibi fonksiyonlarda zorlanmaya neden olur.

Diş Eti Hastalıkları Neden Olur?

Periodontal hastalıkların birincil sebebi, ağız içi hijyen ve bakımına gerekli özenin gösterilmemesidir. Sigara kullanımı ve yanlış beslenme gibi pek çok faktör sonucu, ağız içindeki bakteri plağı oluşumu artar ve çeşitli diş eti hastalıkları tetiklenir. Bu tür sorunlar kullanılan çeşitli ilaçlar, sistematik hastalıklar veya stres kaynaklı da olabilir. Bu nedenle özellikle diş eti hastalıklarını tetikleyen durumların varlığında, komplikasyon riskini en aza indirmek için ağız hijyenine gereken önem verilmelidir.

Şu durumların varlığında diş eti hastalık riskinin arttığı bilinmelidir:

 • Sigara, genel zararlarının yanı sıra diş eti sağlığına da zararlıdır ve içinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle iltihabi enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi hormon dengesinin bozulduğu dönemler diş eti dokusuna da etki eder ve bu dönemlerde mikrororganizma oluşumunda artış gözlenir.
 • Diyabet benzeri sistemik rahatsızlıklar ağız kuruluğu, dil tat tomurcuklarının kaybı gibi sorunlara neden olabilir. Bu da periodontitis şiddetini artırabilir.
 • Lösemi ve AIDS gibi savunma mekanizmasını etkileyen hastalıklar, diş eti sağlığına da olumsuz şekilde yansır ve mevcut problemlerin ilerlemesine neden olabilir. Vücudun genel anlamda enfeksiyona açık olduğu ve bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği bu dönemlerde enfeksiyon riskine karşı ekstra tetikte bulunulması gerekir.
 • Kullanılan bazı ilaçlar özellikle diş etinde sorunlara neden olabilir ve ağız içindeki diğer dokular ile ağız sağlığı üzerinde olumsuz etki gösterebilir.
 • Her hastalık açısından risk faktörü olan stres, enfeksiyonlar ile mücadeleyi zorlaştırdığından diş eti rahatsızlıklarını şiddetlendirebilir.
 • Yetersiz ve kötü beslenme alışkanlıkları sonucu vücut bağışıklık sistemi zayıflar ve bu durum enfeksiyon riskini artırır. Periodontal hastalıklar da enfeksiyonel rahatsızlıklar olduğundan, dengesiz beslenme tarafından tetiklenebilir.

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıkları farklı şekilde gelişmekle birlikte genellikle şu tip semptomlar verir:

 • Diş fırçalama sırasında veya normal durumda diş etlerinde görülen kanama
 • Kırmızı, şişmiş ve hassas diş etleri
 • Diş etlerinde çekilme
 • Dişlerden ayrılan ve uzaklaşan diş etleri
 • Kötü ağız kokusu
 • Sallanan dişler
 • Dişler arasındaki açıklıkların artması
 • Var olan protez uyumundaki zorlanmalar

Yukarıdaki bulguların varlığında diş eti hastalıklarını tedavi edebilmek için uzman diş hekimi kontrolüne başvurulması ve ağız içi hijyene özen gösterilmesi gerekir. Aksi halde, durum kontrol altına alınmaz ise kalıcı diş kayıpları meydana gelebilir.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti hastalıklarının tedavisi, kişideki soruna ve evreye göre farklılık gösterir. Ayrıca etkilenen dokuya göre şekillendirilen bu tedavilerde ana amaç, ağız içinde var olan enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Diş eti hastalıklarının tedavisinde ultrasonik cihazlar yardımıyla uygulanan diş taşı temizliği ve plak temizleme işlemleri genellikle önceliklidir. Temizleme işlemi ile sağlıksız organizmaların ağızdan uzaklaştırılması sağlanır, sonrasında ise diş yüzeylerini pürüzsüz ve parlak hale getirmek için cilalama işlemi yapılır. Bu şekilde hem dişlerde genel temizlik sağlanır hem de mevcut leke ve izler giderilir. Kişideki enfeksiyon seviyesi, uygulama öncesi verilecek anestezi oranını etkiler. Kimi durumlarda diş eti ceplerinin kök yüzeylerinin de temizlenmesi gerekebilir ve bu tür vakalarda daha derinlemesine bir çalışma uygulanır.

Ağız içi gerektiği gibi temizlendikten sonra bu ortamın sürdürülmesi önemlidir, aksi halde önceki problemler yeniden gözlenebilir. Bu nedenle diş eti hastalıklarının yeniden ortaya çıkmaması için ağız içi hijyen ve bakımına özen gösterilmesi son derece önemlidir. Günlük ağız bakımını gerektiği gibi sağlanması ile enfeksiyon riski ortadan kalkar ve ağız hijyeni uzun süre korunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP